Home > Hardware / Consumables > Abrasives > Sealey - PTC/CW115 - 115 x 13mm Polycarbide Abrasive Strip Disc 22mm Bore - Black
Sealey - PTC/CW115 - 115 x 13mm Polycarbide Abrasive Strip Disc 22mm Bore - Black
SKU: PTC/CW115
Part Number: PTC/CW115
Barcode: 5054630470738
Country of Origin: CHN
Weight: 8 g
Product Image
Our Price
Consumable Warranty included.
Description
Abrasive wheel for use with Sealey and other leading makes of grinding and cutting power tools. For removal of paint/rust and other flaking materials when a less harsh abrasive is needed. For use with 115mm Sealey and other leading brands of angle grinders. Ideal rust removal, paint removal, surface preparation and other general cleaning applications. Made from black silicon carbide material attached to a backing plate.
Features
Model No PTC/CW115
Bore: Ø22mm
Brand: Sealey
Nett Weight: 0.09kg
Size: Ø115 x 13mm
Specification
  • Abrasive wheel for use with Sealey and other leading makes of grinding and cutting power tools.
  • For removal of paint/rust and other flaking materials when a less harsh abrasive is needed.
  • For use with 115mm Sealey and other leading brands of angle grinders.