Home > Workshop Equipment > Machine Shop > Evloution EVLR300DCTL R300DCT 300mm Disc Cutter + Blade 1600W 110V
Evloution EVLR300DCTL R300DCT 300mm Disc Cutter + Blade 1600W 110V
SKU: EVLR300DCTL
Part Number: EVLR300DCTL
Barcode: 0849713087355
Country of Origin: CHINA
Weight: 12.00 Kg
Product Image
Our Price
Out of stock
Description
Evolution R300DCT 300mm Disc Cutter 110V Version.
Features
R300DCT 300mm Disc Cutter + Blade 1600W 110V
Specification
The Evolution R300DCT 300mm Disc Cutter has a high torque electric motor that delivers consistent peak power and stops the machine from slowing down, even under heavy load. It utilises Evolution Power Protect technology which protects internal parts from dust and water ingress, making it fit for use in the most demanding environments. Ideal for cutting concrete, reinforced concrete, stone, brick, paving and more.
Comes backed by a 3-year guarantee.
Supplied with: 1 x Diamond Blade 300mm (12in), 1 x Multi-Tool and 1 x Instruction Manual.
Specification:
Input Power: 240V 2,400W, 110V 1,600W.
No Load Speed: 240V 5,090/min., 110V 4,400/min.
Blade Ø: 300mm.
Max Duty Cycle: 20 MIns
Sound Pressure Level LPA 98 dB(A).
Flange: 20 and 22.2mm.
Max. Cutting Depth: 115mm.