Home > Handtools > Power Tools > Sealey - CP20VPWKIT1 - SV20 Series 22Bar Cordless Pressure Washer Kit 20V 2Ah
Sealey - CP20VPWKIT1 - SV20 Series 22Bar Cordless Pressure Washer Kit 20V 2Ah
SKU: CP20VPWKIT1
Part Number: CP20VPWKIT1
Barcode: 5054630176807
Country of Origin: CHN
Weight: 4.50 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
Part of the SV20 Series designed for the professional, offering heavy-duty, high performance, durable tools with lightweight composite designs for superior control and comfort. Lightweight and portable cordless pressure washer. 6-Function nozzles, selected by turning spray head. 120L/hr flow rate and a working pressure of 22bar. Ideal for cleaning muddy bikes and sports equipment, as well as gutters, conservatory roofs and other hard-to-reach places. 6m Water intake hose with float and filter can draw water from any remote source.
Features
Model No CP20VPWKIT1
Brand: Sealey
Hose Length: 6M
Maximum Pressure: 22bar(320psi)
Maximum Water Flow: 120L/Hr
Motor Power: 130W
Supply: 20V
Specification
  • Package Includes:
  • Model No. - Description
  • CP20VPW - SV20 Series 22bar Cordless Pressure Washer 20V - Body Only