Home > > safety-products > Scan - SCAPHSGP117 - Hasp and Staple 117mm + 40mm Padlock
Scan - SCAPHSGP117 - Hasp and Staple 117mm + 40mm Padlock
Our Price
Description
This Scan Hasp and Staple has the following specifications:
Length: 117mm.
Width: 38mm.
Shackle Hole: 16mm.
Screw Hole Diameter: 4mm.
Features
These slimline Scan Hasp and Staples incorporate the benefits of a strong steel construction, hidden fixings, a corrosion resistant zinc plate coating, and a practical and robust design. The necessary fixings are supplied ready for installation. Designed for use with padlocks up to 10mm shackle diameter.
Supplied with a 40mm brass padlock with 3 keys.
Specification
Length: 117mm.
Width: 38mm.
Shackle Hole: 16mm.
Screw Hole Diameter: 4mm.
Description
Length: 117mm.
Width: 38mm.
Shackle Hole: 16mm.
Screw Hole Diameter: 4mm.
Features
Specification
Length: 117mm.
Width: 38mm.
Shackle Hole: 16mm.
Screw Hole Diameter: 4mm.