Home > > safety-products > Scan - SCAPLB40KA - Brass Padlock 40mm Keyed Alike Pack of 2
Scan - SCAPLB40KA - Brass Padlock 40mm Keyed Alike Pack of 2
Our Price
Description
Pack of 2 Scan Brass Padlocks 40mm Keyed Alike.
Specifications:
Padlock Width: 40mm.
Shackle Height: 22.8mm.
Shackle Diameter: 6.2mm.
Shackle Width: 21mm.
Security Rating: 6.
Features
All brass padlocks above 30mm in body size have hardened anti-cut and saw resistant shackle with double locking tongues for improved security.
Each padlock is supplied with 3 keys.
Specification
Specifications:
Padlock Width: 40mm.
Shackle Height: 22.8mm.
Shackle Diameter: 6.2mm.
Shackle Width: 21mm.
Security Rating: 6.
Description
Padlock Width: 40mm.
Shackle Height: 22.8mm.
Shackle Diameter: 6.2mm.
Shackle Width: 21mm.
Features
Specification
Padlock Width: 40mm.
Shackle Height: 22.8mm.
Shackle Diameter: 6.2mm.
Shackle Width: 21mm.