Home > > safety-products > Scan - SCAPLB50 - Brass Padlock 50mm
Scan - SCAPLB50 - Brass Padlock 50mm
Our Price
Description
This Scan Brass Padlock has the following specifications:
Padlock Width: 50mm.
Shackle Height: 27.4mm.
Shackle Diameter: 8.0mm.
Shackle Width: 26mm.
Security Rating: 7.
Features
All brass padlocks above 30mm in body size have hardened anti-cut and saw resistant shackle with double locking tongues for improved security.
Each padlock is supplied with 3 keys.
Specification
Padlock Width: 50mm.
Shackle Height: 27.4mm.
Shackle Diameter: 8.0mm.
Shackle Width: 26mm.
Security Rating: 7.
Description
Padlock Width: 50mm.
Shackle Height: 27.4mm.
Shackle Diameter: 8.0mm.
Shackle Width: 26mm.
Features
Specification
Padlock Width: 50mm.
Shackle Height: 27.4mm.
Shackle Diameter: 8.0mm.
Shackle Width: 26mm.