Home > > safety-products > Scan - SCAPLSS70DIS - Stainless Steel Disk Type Padlock 70mm
Scan - SCAPLSS70DIS - Stainless Steel Disk Type Padlock 70mm
Our Price
Description
This Scan Stainless Steel Disk Type Padlock has the following specifications:
Padlock Width: 70mm.
Shackle Height: 17mm.
Shackle Diameter: 9.5mm.
Shackle Width: 26mm.
Security Rating: 7.
Features
Scan Stainless Steel Disk Type Padlocks have a 5 pin brass tumbler lock mechanism. They also feature a weather resistant, anti-corrosion stainless body and a hardened steel shackle which is suitable for indoor or outdoor use.
Supplied complete with 3 keys.
Specification
Padlock Width: 70mm.
Shackle Height: 17mm.
Shackle Diameter: 9.5mm.
Shackle Width: 26mm.
Security Rating: 7.
Description
Padlock Width: 70mm.
Shackle Height: 17mm.
Shackle Diameter: 9.5mm.
Shackle Width: 26mm.
Features
Supplied complete with 3 keys.
Specification
Padlock Width: 70mm.
Shackle Height: 17mm.
Shackle Diameter: 9.5mm.
Shackle Width: 26mm.