Home > Workshop Equipment > Site Power and Lighting > Sealey - LED60230V - Slim Standing 360° Floodlight 60W SMD LED 230V
Sealey - LED60230V - Slim Standing 360° Floodlight 60W SMD LED 230V
SKU: LED60230V
Part Number: LED60230V
Barcode: 5054630168840
Country of Origin: CHN
Weight: 3.10 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
360° Slim standing floodlight to illuminate the whole area whilst working. SMD LED 60W producing 6600 lumens. Foldable tripod stand for easy storage. Includes 230V 3-pin plug and 3m cable.
Features
Model No LED60230V
Brand: Sealey
Colour Temperature: 4000K
Dimensions (W x D x H): Ø500 x 1500mm
Energy Rating: E
IP Rating: IP44
LED Type: SMD
Lumen Output: 6600 Lumen
Nett Weight: 2.20kg
PIR Motion Sensor: NO
Power: 60W
Supply: 230V
Specification
  • 360° Slim standing floodlight to illuminate the whole area whilst working.
  • SMD LED 60W light producing 6600 lumens.
  • Foldable tripod stand for easy storage.
  • Includes 230V 3-pin plug and 3m cable.