Sealey - AP28204BR - Premier™ Retro Style Rollcab 4 Drawer - Black with Red Anodised Drawer Pulls
SKU: AP28204BR
Part Number: AP28204BR
Barcode: 5054511105834
Country of Origin: CHN
Weight: 42.76 Kg
Product Image
Our Price
10 years Warranty included.
Description
Features
Model No AP28204BR
Brand: Premier
Nett Weight: 39.65kg
Specification (W x D x H):
Overall Size: with handle; 796 x 460 x 820mm, without handle; 716 x 460 x 820mm
Large Drawer (x1): 570 x 400 x 105mm
Large Drawer (x3): 570 x 400 x 135mm
Specification
  • Retro styled rollcab with modern day functionality.
  • Features four drawers with 45kg capacity ball-bearing slides.
  • 'Lift & Latch' drawer pulls preventing inadvertent opening.
  • Black colour scheme with red anodised drawer pulls.
  • Stylish heavy-duty castors, two with brakes.
  • Heavy-duty stainless side handle for easy manoeuvrability.
  • Drawers are fitted with liners and lock on one key turn.
  • Overall Size (W x D x H) - with handle; 796 x 460 x 820mm, without handle; 716 x 460 x 820mm.
  • Large Drawer (x1) (W x D x H): 570 x 400 x 105mm.
  • Large Drawer (x3) (W x D x H): 570 x 400 x 135mm.