Home > Workstations / Storage > Storage & Workstations > Sealey - PTB143011 - Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Rollcab 11 Drawer 1430mm - Black
Sealey - PTB143011 - Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Rollcab 11 Drawer 1430mm - Black
SKU: PTB143011
Part Number: PTB143011
Barcode: 5054511909074
Country of Origin: CHN
Weight: 130.00 Kg
Product Image
Our Price
10 years Warranty included.
Description
Heavy-duty welded steel construction for strength and durability. Textured powder coat finish. Ball-bearing drawer slides provide superior performance and carry heavier loads, double sets on large drawers. All drawers have full width sand blasted aluminium 'Lift & Latch' drawer pulls, making easy-access while preventing inadvertent opening when box is being moved. Tubular chrome plated exterior side handle. Non-slip drawer liners supplied for all drawers. Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, four swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs. Integral locking system locks all drawers with the turn of one key. Supplied with two keys. Supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest. Use with Model No. PTB141507 Topchest or as a standalone unit.
Features
Model No PTB143011
Brand: Premier
Nett Weight: 120.5kg
Specification (W x D x H):
Overall Size: with handle; 1514 x 460 x 1047mm, without handle; 1429 x 460 x 1047mm
Full Width Large Drawer (x1): 1345 x 385 x 130mm
Medium Drawer (x3): 695 x 385 x 58mm
Medium 1/2 Drawer (x3): 615 x 385 x 58mm
Large Drawer (x1): 695 x 385 x 135mm
Large 1/2 Drawer (x1): 615 x 385 x 135mm
X-Large Drawer (x1): 695 x 385 x 210mm
X-Large 1/2 Drawer (x1): 615 x 385 x 210mm
Specification
  • Heavy-duty welded steel construction for strength and durability.
  • Textured powder coat finish.
  • Tubular chrome plated exterior side handle.
  • Non-slip drawer liners supplied for all drawers.
  • Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, four swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs.
  • Integral locking system locks all drawers with the turn of one key.
  • Supplied with two keys.
  • Supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest.
  • Use with Model No. PTB141507 Topchest or as a standalone unit.
  • Overall Size (W x D x H) - with handle; 1514 x 460 x 1047mm, without handle; 1429 x 460 x 1047mm.