Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3125FP - 125mm Castor Wheel with Fixed Plate
Sealey - SCW3125FP - 125mm Castor Wheel with Fixed Plate
SKU: SCW3125FP
Part Number: SCW3125FP
Barcode: 5054511761627
Country of Origin: GBR
Weight: 78 g
Product Image
Our Price
2 years Warranty included.
Description
Extra-heavy-duty fixed plate castor. Non-marking polyamide/elastic wheel.
Features
Model No SCW3125FP
Brand: Sealey
Castor Type: Fixed
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 250kg
Nett Weight: 0.81kg
Offset Size: n/a
Overall Height: 155mm
Plate Hole Centre: 80/77 x 60mm
Plate Hole Diameter: 9mm
Plate Size: 103 x 85mm
Tread Width: 40mm
Wheel Diameter: 125mm
Wheel Material: Polyamide/Elastic
Specification
  • Extra-heavy-duty fixed plate castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 250kg.
  • Tread Width: 40mm.