Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3125SPL - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Sealey - SCW3125SPL - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW3125SPL
Part Number: SCW3125SPL
Barcode: 5054511762785
Country of Origin: GBR
Weight: 1.08 Kg
Product Image
Our Price
2 years Warranty included.
Description
Features
Model No SCW3125SPL
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel with Total Lock System
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 250kg
Nett Weight: 1.25kg
Offset Size: 40mm
Overall Height: 155mm
Plate Hole Centre: 80/77 x 60mm
Plate Hole Diameter: 9mm
Plate Size: 105 x 85mm
Tread Width: 40mm
Wheel Diameter: 125mm
Wheel Material: Polyamide/Elastic
Specification
  • Extra-heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 250kg.
  • Tread Width: 40mm.