Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3125SPLEM - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Sealey - SCW3125SPLEM - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW3125SPLEM
Part Number: SCW3125SPLEM
Barcode: 5054630028083
Country of Origin: CHN
Weight: 1.04 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
Heavy-duty swivel castor with total lock. Elastic rubber wheel with nylon core.
Features
Model No SCW3125SPLEM
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel with Total Lock
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 120kg
Offset Size: 34mm
Overall Height: 152mm
Plate Hole Centre: 80 x 60mm
Plate Hole Diameter: 9mm
Plate Size: 100 x 80mm
Tread Width: 36mm
Wheel Diameter: 125mm
Wheel Material: Elastic Rubber Wheel with Nylon Core
Specification
  • Heavy-duty swivel castor with total lock.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load Capacity: 125kg.
  • Tread Width: 36mm.