Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3160FP - 160mm Castor Wheel with Fixed Plate
Sealey - SCW3160FP - 160mm Castor Wheel with Fixed Plate
SKU: SCW3160FP
Part Number: SCW3160FP
Barcode: 5054511759211
Country of Origin: GBR
Weight: 1.85 Kg
Product Image
Our Price
2 years Warranty included.
Description
Extra-heavy-duty fixed plate castor. Non-marking polyamide/elastic wheel.
Features
Model No SCW3160FP
Brand: Sealey
Castor Type: Fixed
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 300kg
Nett Weight: 1.74kg
Offset Size: n/a
Overall Height: 200mm
Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 137 x 115mm
Tread Width: 46mm
Wheel Diameter: 160mm
Wheel Material: Polyamide/Elastic
Specification
  • Extra-heavy-duty fixed plate castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 300kg.
  • Tread Width: 46mm.