Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3160FPEM - 160mm Castor Wheel with Fixed Plate
Sealey - SCW3160FPEM - 160mm Castor Wheel with Fixed Plate
SKU: SCW3160FPEM
Part Number: SCW3160FPEM
Barcode: 5054630028670
Country of Origin: CHN
Weight: 1.77 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
Heavy-duty castor. Elastic rubber wheel with nylon core.
Features
Model No SCW3160FPEM
Brand: Sealey
Castor Type: Fixed
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 250kg
Offset Size: n/a
Overall Height: 193mm
Plate Hole Centre: 105 x 80mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 146 x 107mm
Tread Width: 50mm
Wheel Diameter: 160mm
Wheel Material: Elastic Rubber Wheel with Nylon Core
Specification
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load Capacity: 250kg.
  • Tread Width: 50mm.