Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3160SPL - 160mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Sealey - SCW3160SPL - 160mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW3160SPL
Part Number: SCW3160SPL
Barcode: 5054511762907
Country of Origin: GBR
Weight: 2.56 Kg
Product Image
Our Price
2 years Warranty included.
Description
Features
Model No SCW3160SPL
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel with Total Lock System
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 300kg
Nett Weight: 2.54kg
Offset Size: 60mm
Overall Height: 200mm
Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 137 x 105mm
Tread Width: 46mm
Wheel Diameter: 160mm
Wheel Material: Polyamide/Elastic
Specification
  • Extra-heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 300kg.
  • Tread Width: 46mm.