Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3200SP - 200mm Castor Wheel with Swivel Plate
Sealey - SCW3200SP - 200mm Castor Wheel with Swivel Plate
SKU: SCW3200SP
Part Number: SCW3200SP
Barcode: 5054511759228
Country of Origin: GBR
Weight: 2.66 Kg
Product Image
Our Price
2 years Warranty included.
Description
Extra-heavy-duty swivel plate castor. Non-marking polyamide/elastic wheel.
Features
Model No SCW3200SP
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 400kg
Nett Weight: 2.66kg
Offset Size: 55mm
Overall Height: 240mm
Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 137 x 105mm
Tread Width: 46mm
Wheel Diameter: 200mm
Wheel Material: Polyamide/Elastic
Specification
  • Extra-heavy-duty swivel plate castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 400kg.
  • Tread Width: 46mm.