Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW3200SPLEM - 200mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Sealey - SCW3200SPLEM - 200mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW3200SPLEM
Part Number: SCW3200SPLEM
Barcode: 5054630028397
Country of Origin: CHN
Weight: 2.80 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
Heavy-duty swivel castor with total lock. Elastic rubber wheel with nylon core.
Features
Model No SCW3200SPLEM
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel with Total Lock
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 300kg
Offset Size: 62mm
Overall Height: 232mm
Plate Hole Centre: 105 x 80mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 140 x 110mm
Tread Width: 50mm
Wheel Diameter: 200mm
Wheel Material: Elastic Rubber Wheel with Nylon Core
Specification
  • Heavy-duty swivel castor with total lock.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load Capacity: 300kg.
  • Tread Width: 50mm.