Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW4125SBL - 125mm Castor Wheel with Swivel Bolt Hole & Total Lock
Sealey - SCW4125SBL - 125mm Castor Wheel with Swivel Bolt Hole & Total Lock
SKU: SCW4125SBL
Part Number: SCW4125SBL
Barcode: 5054511761061
Country of Origin: GBR
Weight: 82 g
Product Image
Our Price
2 years Warranty included.
Description
Features
Model No SCW4125SBL
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel with Total Lock System
Fixing Type: Bolt Hole
Load Capacity: 150kg
Nett Weight: 1.09kg
Offset Size: 40mm
Overall Height: 155mm
Plate Hole Centre: n/a
Plate Hole Diameter: 13mm
Plate Size: n/a
Tread Width: 40mm
Wheel Diameter: 125mm
Wheel Material: Polyamide
Specification
  • Heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide wheel.
  • Load Capacity: 150kg.
  • Tread Width: 40mm.