Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW5125SP - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate
Sealey - SCW5125SP - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate
SKU: SCW5125SP
Part Number: SCW5125SP
Barcode: 5054511762167
Country of Origin: GBR
Weight: 2.49 Kg
Product Image
Our Price
Out of stock
2 years Warranty included.
Description
Ultra-heavy-duty swivel plate castor. Non-marking aluminium/polyurethane wheel.
Features
Model No SCW5125SP
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 500kg
Offset Size: 55mm
Overall Height: 164mm
Plate Hole Centre: 105 x 80/74mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 137 x 105mm
Tread Width: 50mm
Wheel Diameter: 125mm
Wheel Material: Aluminium/Polyurethane
Specification
  • Ultra-heavy-duty swivel plate castor.
  • Non-marking aluminium/polyurethane wheel.
  • Load Capacity: 500kg.
  • Tread Width: 50mm.