Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW5125SPLEM - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Sealey - SCW5125SPLEM - 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW5125SPLEM
Part Number: SCW5125SPLEM
Barcode: 5054630025617
Country of Origin: CHN
Weight: 2.58 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
Heavy-duty swivel castor with total lock. Moulded rubber wheel with cast aluminium core.
Features
Model No SCW5125SPLEM
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel with Total Lock
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 250kg
Offset Size: 55mm
Overall Height: 161mm
Plate Hole Centre: 105 x 80mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 140 x 110mm
Tread Width: 50mm
Wheel Diameter: 125mm
Wheel Material: Moulded Rubber wheel with Cast Aluminium Core
Specification
  • Heavy-duty swivel castor with total lock.
  • Moulded rubber wheel with cast aluminium core.
  • Load Capacity: 250kg.
  • Tread Width: 50mm.