Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW5152FPEM - 152mm Castor Wheel with Fixed Plate
Sealey - SCW5152FPEM - 152mm Castor Wheel with Fixed Plate
SKU: SCW5152FPEM
Part Number: SCW5152FPEM
Barcode: 5054630025907
Country of Origin: CHN
Weight: 2.07 Kg
Product Image
Our Price
1 year Warranty included.
Description
Heavy-duty fixed plate castor. Moulded rubber wheel with cast aluminium core.
Features
Model No SCW5152FPEM
Brand: Sealey
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 330kg
Offset Size: n/a
Overall Height: 189mm
Plate Hole Centre: 105 x 80mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 140 x 110mm
Tread Width: 50mm
Wheel Diameter: 152mm
Wheel Material: Moulded Rubber Wheel with Cast Aluminium Core
Specification
  • Heavy-duty fixed plate castor.
  • Moulded rubber wheel with cast aluminium core.
  • Load Capacity: 330kg.
  • Tread Width: 50mm.