Home > Workstations / Storage > Tool Storage > Sealey - SCW5200SPEM - 200mm Castor Wheel with Swivel Plate
Sealey - SCW5200SPEM - 200mm Castor Wheel with Swivel Plate
SKU: SCW5200SPEM
Part Number: SCW5200SPEM
Barcode: 5054630025969
Country of Origin: CHN
Weight: 3.09 Kg
Product Image
Our Price
Consumable Warranty included.
Description
Heavy-duty fixed plate swivel castor. Moulded rubber wheel with cast aluminium core.
Features
Model No SCW5200SPEM
Brand: Sealey
Castor Type: Swivel
Fixing Type: Plate
Load Capacity: 350kg
Offset Size: 62mm
Overall Height: 232mm
Plate Hole Centre: 105 x 80mm
Plate Hole Diameter: 11mm
Plate Size: 140 x 110mm
Tread Width: 50mm
Wheel Diameter: 200mm
Wheel Material: Moulded Rubber Wheel with Cast Aluminium Core
Specification
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Moulded rubber wheel with cast aluminium core.
  • Load Capacity: 350kg.
  • Tread Width: 50mm.